Kiedy warto zacząć biegać maratony?

Kiedy jest dobry pomysł, aby zacząć biegać maratony?

 

Nie ma ustalonej odpowiedzi na to pytanie, tak samo jak nie ma jednego właściwego czasu na naukę jazdy na rowerze czy umiejętność jazdy na deskorolce. Możliwe, że nigdy nie będziesz czuł się gotowy – to dobrze! Odpowiedź zależy od Twojego aktualnego poziomu sprawności, celów i zaangażowania, jakie jesteś gotów podjąć.

 

W najszerszym ujęciu, przebiegnięcie maratonu wymaga wytrzymałości, koordynacji i wytrzymałości – wszystkie te cechy mogą wymagać czasu, aby się rozwinąć. Oczywiście zdolność do długiego biegu nie jest czymś, co każdemu przychodzi naturalnie. Jeśli jesteś zupełnie nowy w ćwiczeniach i chcesz zacząć biegać po raz pierwszy, być może warto zacząć od spaceru, zanim podejmiesz wyzwanie przebiegnięcia poważnego dystansu. Dzięki temu będziesz miał szansę zbudować siłę w kostkach, kolanach i biodrach, które są często najbardziej narażonymi stawami podczas biegania.

Jeśli ćwiczysz już od jakiegoś czasu, ale nigdy nie próbowałeś treningu interwałowego (który polega na naprzemiennym stosowaniu wysokoenergetycznych zrywów aktywności i wolniejszych okresów odpoczynku), badania wykazują, że ten rodzaj treningu może pomóc w poprawieniu ogólnego poziomu sprawności fizycznej szybciej niż same ćwiczenia skoncentrowane na dystansie. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://bizsport.pl/