„Zdrowie z natury” – czyli lecznicze właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne znane są ludzkości już od ponad pięciu tysięcy lat! Za pomocą wielu różnych procesów, takich jak: destylacja, tłoczenie na zimno, bądź ekstrakcja alkoholem pozyskuje się olejki, które wykorzystywane są potem w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, a nawet perfumiarskim. Olejki eteryczne kojarzą się nam głównie z aromaterapią, tymczasem procent olejków wykorzystywanych do jej celów to niespełna 10% wszystkich znanych nam tego rodzaju substancji…

Jak rozpoznać prawdziwy, stuprocentowy olejek eteryczny

Ilość substancji wchodzących w skład dowolnego, czystego olejku eterycznego to dziesiątki przeróżnych związków chemicznych. Niemniej jednak w składzie olejku, spisanym na jego etykiecie, oprócz nazwy olejku nie powinien znaleźć się już żaden inny składnik. Producent nigdy nie zamieszcza w opisie każdego składniku olejku, jako że nawet dzisiejsza nauka nie jest w stanie precyzyjnie określić każdego z nich. Obecność w składzie produktu więcej niż jednej pozycji, to znak, że nie mamy do czynienia z czystym olejkiem eterycznym.

Właściwości i zastosowanie olejków eterycznych

Liczba schorzeń i dolegliwości, których leczenie możemy wspomagać poprzez aromaterapia olejki, jest praktycznie nieograniczona. Istnieje niezliczona ilość olejków eterycznych. Każdy ma swoje własne, specyficzne działanie na ludzki organizm. Jedne olejki wspomagają trawienie (np. lawendowy, bazyliowy, miętowy), inne poprawiają kondycję naszej skóry i włosów (np. cytrynowy, z drzewa herbacianego). Jeszcze inne mają pozytywny wpływ na nasz nastrój (np. różany, cyprysowy). Zdecydowanie najpopularniejszymi olejkami eterycznymi, cechującymi się bardzo szerokim zastosowaniem, są między innymi olejek: lawendowy, cytrynowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, jaśminowy. Wyróżniają się one silnymi właściwościami antywirusowymi, antybakteryjnymi i antygrzybicznymi, wzmacniają odporność, dzięki czemu z powodzeniem wspierają procesy walki organizmu z różnymi drobnoustrojami.